Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Швајцарија се соочува со недостиг на лекови

Швајцарија се соочува со недостиг на некои лекови поради тешкотии во синџирите на снабдување, предизвикани од мерките за сузбивање на ковид во Кина и војната во Европа, предупреди фармацевтското здружение.

„Имаме најмногу проблеми со лековите за деца, особено со сирупот за намалување на температурата“, изјави Енеа Мартинели од PharmaSuisse за телевизијата СРФ.

„Има недостиг и на лекови за крвен притисок, психијатриски лекови и лекови за Паркинсонова болест“, додаде Мартинели.

„Состојбата доведе до тоа лекарите во некои случаи да бидат принудени да набавуваат лекови од странство“, вели претседателот на швајцарското здружение на фармацевти во интервју за СРФ.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
Ова се сите неработни денови за новогодишните и божикните празници во 2023 година

Со доаѓањето на крајот на старата 2022 година, многумина се прашуваат кои се неработните денови кои следат во декември и јануари со цел да си го испланираат слободното и празнично… Прочитај повеќе

Ковачевски до Мицкоски: Не е храборст да се криеш зад Апасиев и да бараш предвремени избори затоа што си уплашен

Христијан Мицкоски и Димитар Апасиев се совршена комбинација за хаос и деструкција, порача вечерва претседателот Димитар Ковачевски на граѓанската трибина „Силно и одлучно кон иднината“ во Куманово. Ковачевски истакна дека… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе