Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
MeteoCentarСвет

Најтопло лето во Европа – 20.000 смртни случаи од жештината

Во Франција, Германија, Шпанија и Велика Британија годинава се регистрирани 20.000 смртни случаи кои се поврзани со топлотните бранови забележани во тие земји, покажува најновиот извештај на организацијата World Weather Attribution.

Од Париз до Лондон, температурите забележани оваа година достигнаа 40 степени и повеќе, а научниците за климатски промени од споменатата организација утврдија дека вакви високи температури практично би биле невозможни без климатските промени, пренесе „Ројтерс“.

Топлотниот бран во 2003 година предизвика повеќе од 70.000 смртни случаи низ Европа, главно во Франција, и поттикна многу земји да спроведат мерки како што се системи за рано предупредување, отворање училишта со климатизација и слично.

– Овој и слични акциски планови можеби делумно го ублажија влијанието на топлотните бранови во 2022 година, но бројот на смртни случаи е сепак поголем од очекуваниот – изјави истражувачката Клои Бримкомб од Универзитетот во Грац, Австрија.

Таа за „Ројтерс“ изјави дека го смета овој топлотен бран за најимпресивниот од 2003 година.

Светската метеоролошка организација овој месец соопшти дека Европа се загреала повеќе од двојно за разлика од остатокот од светот во изминатите три децении, додека службата за следење на климатските промени на ЕУ – Коперник рече дека летото во 2022 година било најжешкото досега.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
Нова цена на горивата – Се очекува поевтинување

Утре Регулаторната Комисија стандардно како и секој понеделник треба да донесе одлука за утврдување на нови цени на горивата, кои ќе важат од вторник. На светските берзи цените на нафтата… Прочитај повеќе

Денеска РКЕ ќе стокми нова цена на горивата

Денеска Регулаторната Комисија за Енергетика стандардно како и секој понеделник треба да донесе одлука за утврдување на нови цени на горивата, кои ќе важат од вторник. Во моментов бензините се… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе