Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
КоронавирусСвет

Кина објави рекордни 32.695 случаи на инфекција со коронавирус

Кина денеска пријави 32.695 случаи на инфекција со коронавирус, не сметајќи ги увезените инфекции, што е нов рекорден број заразени со Ковид, објавија здравствените власти во земјата.

Од тој број, 3.041 пријавени случаи биле симптоматски, а 29.654 асимптоматски.

Овој рекорд уследи по вчерашните 31.144 случаи на инфекција, што е најголем број од средината на април, кога беше прогласен карантин во Шангај, а градот беше затворен два месеци.

Повеќето од новите случаи се регистрирани во јужниот град Гуангжу и југозападниот Чонгкинг.

Пекинг пријавил 424 симптоматски и 1.436 асимптоматски случаи, а Шангај пријавил 9 симптоматски и 77 асимптоматски случаи на инфекција

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
Ова се сите неработни денови за новогодишните и божикните празници во 2023 година

Со доаѓањето на крајот на старата 2022 година, многумина се прашуваат кои се неработните денови кои следат во декември и јануари со цел да си го испланираат слободното и празнично… Прочитај повеќе

Зеленски: Не му дозволуваме на непријателот да ги исполни своите намери, Русија бележи големи загуби

Украинскиот претседател Володимир Зеленски (Зеленски) зборуваше во ново видео обраќање во кое изјави дека ситуацијата на фронтот е многу тешка. – И покрај екстремно големите руски загуби, окупаторите се обидуваат… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе