Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСвет

Британскиот министер во Киев најави помош за Украина во вредност од милиони фунти

Британскиот министер за надворешни работи Џејмс Кверли најави дополнителна поддршка од милиони фунти за Украина за време на денешната посета на Киев, додека земјата се бори со руските воздушни напади врз виталната инфраструктура пред зимата.

Умно, кој се состана со украинскиот претседател Володимир Зеленски и со украинскиот колега Дмитро Кулеба, ја осуди Русија за нападите врз цивили, болниците и енергетската инфраструктура што предизвика прекин на електричната енергија во главниот град на Украина неколку дена.

„Русија, како што се приближува зимата, продолжува да се обидува да ја скрши решителноста на Украина со своите брутални напади врз цивили, болници и енергетска инфраструктура. Русија нема да успее“, рече тој.

Кабинетот на украинскиот претседател објави видео на кое Зеленски и Умно се ракуваат. „Министри, мило ми е што ве запознав, добре дојдовте“, рече Зеленски и се заблагодари на Велика Британија за поддршката. Умно рече дека Британија е „рамо до рамо“ со Украина.

„Денес им претставив пакет на директна поддршка на нашите украински пријатели во нивната борба, од амбулантни возила до критичка поддршка за преживеаните од сексуалното насилство од страна на руската војска“, рече Клеверли.

Новиот британски премиер Риши Сунак во саботата за првпат го посети Киев и вети дека Британија ќе продолжи цврсто да ја поддржува Украина како што правеше во времето на неговите претходници.

„Овде видов од прва рака како напорите на ОК им помагаат на храбрите граѓани да се спротивстават и обноват. Нашата поддршка ќе продолжи онолку долго колку што е потребно за оваа извонредна земја да закрепне“, рече Клеверли, пренесе Индекс.хр.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
Ова се сите неработни денови за новогодишните и божикните празници во 2023 година

Со доаѓањето на крајот на старата 2022 година, многумина се прашуваат кои се неработните денови кои следат во декември и јануари со цел да си го испланираат слободното и празнично… Прочитај повеќе

Ковачевски до Мицкоски: Не е храборст да се криеш зад Апасиев и да бараш предвремени избори затоа што си уплашен

Христијан Мицкоски и Димитар Апасиев се совршена комбинација за хаос и деструкција, порача вечерва претседателот Димитар Ковачевски на граѓанската трибина „Силно и одлучно кон иднината“ во Куманово. Ковачевски истакна дека… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе