Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

(Видео) Шефот на „Вагнер“ испрати „крвава“ порака во Европскиот парламент

Шефот на групата Вагнер, Евгениј Пригожин, утрово испрати чекан прекриен со лажна крв до Европскиот парламент. На овој начин сакаше да одговори на потегот на европските парламентарци кои во средата гласаа Русија да се прогласи за државен спонзор на тероризмот, а Вагнер да се вклучи во листата на терористички организации.

Чеканот го носеше амблемот на Вагнер, а рачката беше обоена со лажна крв.

Чеканот на Пригожин, кој бил спакуван во кутија за виолина, го испратил неговиот адвокат, кој го оставил пред капијата.

Вагнер е приватна платеничка воена група со блиски врски со Кремљ. Тие се познати по учеството во најжестоките битки за клучните области во војната со Украина. Иако се со седиште во Европа, познато е дека се борат во Сирија, како и во Северна и Супсахарска Африка, пишува „Индекс“.

Пригожин рече дека одржал состанок со командантите на групата и дека одлучиле Европскиот парламент да се прогласи за „распуштен“.