Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Сметководителот на Трамп: Во 2009 година пријави загуба од 700 милиони долари

Доналд Бендер, личен сметководител на поранешниот американски претседател Доналд Трамп, изјави вчера пред судот во Њујорк дека Трамп редовно пријавувал загуби на своите даночни пријави меѓу 2008 и 2019 година. Во 2009 година, на пример, во износ од 700 милиони долари, а во 2010 година, 200 милиони долари.

Даноците на поранешниот американски претседател Доналд Трамп беа досега најпознатата јавна тајна во САД, бидејќи тој, за разлика од секој друг кандидат во модерната историја, никогаш не ги открил пред претседателските избори во 2016 година.

„Њујорк тајмс“ објави во 2020 година дека Трамп платил само 750 долари данок на доход во 2017 година. Истиот весник објави и дека Трамп пријавил загуба од 915,7 милиони долари во 1995 година, избегнувајќи да плаќа даноци неколку години.

Бендер, од сметководствената фирма „Мазарс“, беше личен сметководител на Трамп долги години и ги поднесуваше даночните пријави.

Врховниот суд на САД му дозволи на Конгресот пристап до даночните пријави на Трамп.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
Ова се сите неработни денови за новогодишните и божикните празници во 2023 година

Со доаѓањето на крајот на старата 2022 година, многумина се прашуваат кои се неработните денови кои следат во декември и јануари со цел да си го испланираат слободното и празнично… Прочитај повеќе

Ковачевски до Мицкоски: Не е храборст да се криеш зад Апасиев и да бараш предвремени избори затоа што си уплашен

Христијан Мицкоски и Димитар Апасиев се совршена комбинација за хаос и деструкција, порача вечерва претседателот Димитар Ковачевски на граѓанската трибина „Силно и одлучно кон иднината“ во Куманово. Ковачевски истакна дека… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе