Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСветТОП ВЕСТИ

Најмалку шест лица загинаа во нападот на Киев, жител: Експлозијата ми ги разнесе прозорците

Руски ракети вчера ја прекинаа електричната енергија во регионот на Киев и низ целата земја, при што загинаа најмалку шест лица за време на нападите што предизвикаа прекини на струја низ целата земја.

Киев беше една од главните цели на ракетните напади врз енергетските објекти кои го прекинаа снабдувањето со електрична енергија и беа потребни прекини во снабдувањето со енергија за да се зачува и да се овозможи поправка пред зимата.

-Нашето малечко спиеше. Таа има две години. Спиеше, беше покриена. Таа е жива, фала му на Бога – изјави Фјодор, жител на Киев кој се оддалечуваше од ударот, запалена станбена зграда со ковчег. “Јас сум локален. Ќе ни најдат место некаде. Сите сме во ист брод. Не сум само јас”, рекол Фјодор.

Градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко, доцна денеска изјави дека 80 отсто од луѓето во главниот град се без струја и вода.

– Властите работат што е можно побрзо за да се врати снабдувањето – се вели во соопштението на неговата веб-страница.

Регионалната администрација на Киев претходно соопшти дека целиот регион на Киев, односно милиони луѓе, е целосно без струја и дека водоснабдувањето е прекинато. Голем дел од Украина се соочи со слични проблеми.

Регионалниот гувернер на Киев Олексиј Кулеба изјави дека четири лица загинале, а 34 се ранети, од кои пет се деца.

– Екипите за поправка работат – струјата ќе се врати во наредните часови. Не паничете – напиша тој на Телеграм.

Украинското Министерство за одбрана на Твитер објави за вкупно шест загинати. Силни експлозии одекнаа низ Киев додека руски ракети паѓаа врз главниот град и украински противвоздушни ракети над него.

– Седев во мојот стан и слушнав експлозија. Моите прозори во ходникот, кујната и просторијата ми беа издувани од бранот од експлозија – изјави Јуриј Ахименко (55), кој живее во станбена зграда спроти зградата која беше погодена.

Пожарот сè уште гори на горните катови на петкатницата повеќе од еден час откако зградата беше погодена. Пожарникарите се обидувале да отстранат големи јагленосани железни плочи од покривот, а изгледало дека сите катови од зградата се оштетени.

Една жена, која сакаше да остане анонимна, рече дека живее во оштетената зграда. Таа рече дека ја гледала ракетата како лета два блока пред да слушне дека удрила во зградата.

– Не можам да го добијам брат ми – низ солзи рече таа и додаде дека третиот и четвртиот влез во зградата целосно исчезнале.

Руските сили го засилија таргетирањето на украинските енергетски капацитети во последните неколку недели, бидејќи се соочуваат со неуспеси на бојното поле, но украинскиот претседател Володимир Зеленски вели дека Украина останува отпорна.

– Ќе вратиме се и ќе поминеме низ сето ова бидејќи сме нераскинливи луѓе – рече тој во краткото видео обраќање.