Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СветВо тренд...

Измама разоткриена со таен надзор: Лажни полицајци им ги зеле сите заштеди на пензионери

Околу 20 лица се уапсени во Хрватска под сомнение дека за помалку од еден месец извршиле дури 27 измами во кои се претставувале како полицајци и земале пари од постари лица.

Измамниците од жртвите одзеле повеќе од 1,3 милиони куни, односно 172.153 евра, а полицијата и УСКОК уапсиле околу 20 лица од областа на Загреб, Бјеловар и Питомача.

Станува збор за еден вид измама за која поради зачестеноста полицијата со години ги предупредува граѓаните. И покрај ова, таквите измами се случуваат речиси секојдневно во областа на Загреб. Уште полошо, се чини дека зад многу од овие измами стои криминална организација.

Имено, откако на 10 октомври полицијата и УСКОК започнаа тајна операција за следење на осомничените, откриено е дека тие во просек прават по една измама секој ден.

Конкретно, на 11 октомври наводно извршиле две, па на 13, уште две, на 14, уште две… Пленот во некои од тие измами изнесувал и 50.000 евра, односно целата заштеда што пензионерите би се чувале дома.

Modus operandi на секоја од овие измами е ист – измамниците таргетираат постари, главно добро ситуирани луѓе и прво ги контактираат телефонски претставувајќи се како полицајци или банкари, а потоа овие „полицајци“ доаѓаат да ги посетат своите жртви и им кажуваат дека добиле фалсификувани пари и дека треба да ги достават на вештачење или слично.

Во конкретниот случај, во кој во средата беа уапсени 20 осомничени, главен организатор е Романо Бегановиќ (26), како и неколку членови на неговото потесно и пошироко семејство.

Станува збор за луѓе кои и претходно биле апсени за слични кривични дела, но очигледно правосилните пресуди не ги спречиле ниту привремено. Но, она што секако привлекува внимание кај оваа група е нивната организација.Имено, како што открила полицијата со тајно следење, постои голема доза на заговор во меѓусебната телефонска комуникација меѓу осомничените, но и во телефонските повици до жртвите.

Откриено е дека осомничените ги менуваат телефоните речиси секој ден и користат само при-пејд броеви за да не бидат пронајдени и тајно да ги снимаат нивните разговори.

Она што е уште поимпресивно е што жртвите не биле случајно избрани, туку, според жртвите, измамниците точно знаеле колку пензии имаат и колку заштеди имаат на нивните банкарски сметки.

Тоа јасно укажува дека измамниците имаат „кртови“ во одредени институции, но полицијата и државното обвинителство никогаш не успеаја да откријат кои се тие „кртови“, ниту во акцијата од средата, пишува Јутарњи лист.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
Ова се сите неработни денови за новогодишните и божикните празници во 2023 година

Со доаѓањето на крајот на старата 2022 година, многумина се прашуваат кои се неработните денови кои следат во декември и јануари со цел да си го испланираат слободното и празнично… Прочитај повеќе

Ковачевски до Мицкоски: Не е храборст да се криеш зад Апасиев и да бараш предвремени избори затоа што си уплашен

Христијан Мицкоски и Димитар Апасиев се совршена комбинација за хаос и деструкција, порача вечерва претседателот Димитар Ковачевски на граѓанската трибина „Силно и одлучно кон иднината“ во Куманово. Ковачевски истакна дека… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе