Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСвет

Хирурзи во Киев сред операција на срце останаа без струја

Вчерашниот насилен руски ракетен напад врз Киев им предизвика големи проблеми на лекарите кои беа принудени да работат во моменти кога снема струја во голем дел од градот.

Во Киевскиот институт за срце персоналот беше на сред операција на срце кога снема струја. Биле принудени да ги вклучат генераторите за да можат да продолжат со операцијата од која зависеше животот на пациентот.

Борис Тодуров, директор на болницата, вели дека се спасени сите 190 пациенти на Институтот.

„Неколку часа сме без вода. Се снаоѓаме, но како одминува времето станува сè потешко. Продолжуваме да правиме само итни операции“, објави тој.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
Ова се сите неработни денови за новогодишните и божикните празници во 2023 година

Со доаѓањето на крајот на старата 2022 година, многумина се прашуваат кои се неработните денови кои следат во декември и јануари со цел да си го испланираат слободното и празнично… Прочитај повеќе

Ковачевски до Мицкоски: Не е храборст да се криеш зад Апасиев и да бараш предвремени избори затоа што си уплашен

Христијан Мицкоски и Димитар Апасиев се совршена комбинација за хаос и деструкција, порача вечерва претседателот Димитар Ковачевски на граѓанската трибина „Силно и одлучно кон иднината“ во Куманово. Ковачевски истакна дека… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе