Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Европол: Уапсени 142 осомничени за компјутерски криминал

Во координирана операција, предводена од Велика Британија и поддржана од Европол и Европравда, беа уапсени 142 осомничени за компјутерски криминал.

Правосудните и полициските власти во Европа, Австралија, САД, Украина и Канада ја симнаа страницата што им дозволуваше на измамниците да глумат корпорации или доверливи контакти за да пристапат до информациите на жртвите, еден вид киберкриминал познат како „измама“.

Комесарот на лондонската полиција Марк Роули рече дека искористувањето на технологијата од страна на организираните криминалци е еден од најголемите предизвици за спроведување на законот во 21 век,

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
Ова се сите неработни денови за новогодишните и божикните празници во 2023 година

Со доаѓањето на крајот на старата 2022 година, многумина се прашуваат кои се неработните денови кои следат во декември и јануари со цел да си го испланираат слободното и празнично… Прочитај повеќе

Зеленски: Не му дозволуваме на непријателот да ги исполни своите намери, Русија бележи големи загуби

Украинскиот претседател Володимир Зеленски (Зеленски) зборуваше во ново видео обраќање во кое изјави дека ситуацијата на фронтот е многу тешка. – И покрај екстремно големите руски загуби, окупаторите се обидуваат… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе