Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСвет

Во Киев прогласена тревога: Сирени ги предупредуваат луѓето веднаш да одат во засолништа

Во главниот град на Украина, Киев, прогласена е тревога.

Ова се наведува во пораката на Телеграм каналот на градската управа. Сите жители на Киев се повикани веднаш да се преселат во засолништа.

Исто така, беше објавено дека воздушно предупредување е издадено во регионите Суми, Полтава, Днепропетровск, Николаев и Одеса. Ова го пренесува РИА Новости повикувајќи се на податоците на онлајн картата за воздушно предупредување на Министерството за дигитална трансформација на Украина.

На 20 ноември сите региони на Украина беа во зоната на воздушна тревога. Како резултат на ударот на руските трупи на 17 ноември, во Украина беа погодени производствени капацитети за производство на ракетно оружје.