Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Украдено злато вредно милиони долари од музеј во Германија

Крадци упаднаа во музеј во градот Манчинг, во Горна Баварија (Германија), избегаа со златни богатства од келтскиот период вредни неколку милиони евра.

Крадците вчеравечер упаднаа во Келтскиот и Римскиот музеј и украдоа злато, извести баварската полиција.

Колекцијата од 450 златни монети била откриена во 1999 година во Манчинг, град во близина на Инголштад. Тоа беше најголемото откритие на келтското злато во минатиот век.

Златните монети се изложени во музејот од 2006 година. Оваа област некогаш била локација на голема келтска населба позната како Oppidum Manchinga.

Археолозите продолжуваат активно да ја истражуваат областа.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
Падна рекордна седумка на Лото во Кичево – среќникот ќе се офајди со 500.000 евра

Во Кичево вечерва се падна рекордната Лото добивка од 32.921.304 денари или околу 500.000 евра. Засега нема информации за идентитетот на добитникот, но од она што се знае лото ливчето… Прочитај повеќе

Ковачевски до Мицкоски: Не е храборст да се криеш зад Апасиев и да бараш предвремени избори затоа што си уплашен

Христијан Мицкоски и Димитар Апасиев се совршена комбинација за хаос и деструкција, порача вечерва претседателот Димитар Ковачевски на граѓанската трибина „Силно и одлучно кон иднината“ во Куманово. Ковачевски истакна дека… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе