Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Приведени 30 лица во две големи акции на хрватската полиција и Ускок

Во aкција на хрватската полиција и Ускок на подрачјето на Копривница уапсени се десетина лица осомничени дека со увоз и препродажба на поголемо количество нелегален тутун ја оштетиле државата за 50 милиони куни.

За акцијата во Загреб – каде утрово беа уапсени најмалку 20 лица под сомнение дека во изминатите неколку месеци лажно претставувајќи се како полицајци или вработени во банка, со измама зеле пари главно од постари лица – соопшти загрепското Јавно обвинителство. Канцеларијата допрва треба да даде официјални информации.

Властите ги предупредуваат постарите граѓани да не ги отвораат вратите за непознати и да не наседнуваат на измамнички, луцидни и имагинативни приказни кои бараат пари од нив.

„Треба да знаете дека измамниците се обидуваат да ја оштетат потенцијалната жртва повторно и повторно, луцидно и имагинативно, но без сочувство“, велат полицајците и напоменуваат дека, сакајќи да ја придобијат нивната доверба, измамниците најчесто лажно се претставуваат пред жртвите и прашуваат за некаква помош – мал сервис, продаваат предмети или нудат услуги.

Така, тие сакаат да ја придобијат нивната доверба или сожалување со подготовка на терен за влез во нивниот стан и прилагодување на методот и можноста за измама на моменталните околности, проценката на жртвата и можниот ризик.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
ПАДНА ОДЛУКА: Ново значително поевтинување на бензинот и дизелот, ова се новите цени

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,48 % во… Прочитај повеќе

Денеска РКЕ ќе стокми нова цена на горивата

Денеска Регулаторната Комисија за Енергетика стандардно како и секој понеделник треба да донесе одлука за утврдување на нови цени на горивата, кои ќе важат од вторник. Во моментов бензините се… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе