Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСвет

Папата: Војната во Украина е слична на геноцидот на Сталин во триесеттите

Папата Франциско изјави дека Украинците се „маченици на агресијата“ и ја спореди оваа војна со „страшниот геноцид“ од 1930-тите, кога поранешниот советски лидер Јосиф Сталин „ги принудуваше луѓето да гладуваат“.

Ова го изјави денеска поглаварот на Римокатоличката црква, на крајот од проповедта што ја одржа пред неколку илјади луѓе собрани на плоштадот Свети Петар во Ватикан.

Франциско минатата недела повтори дека Ватикан е подготвен да посредува меѓу двете страни и да направи сè што е можно за да се стави крај на конфликтот меѓу Русија и Украина.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
Ова се сите неработни денови за новогодишните и божикните празници во 2023 година

Со доаѓањето на крајот на старата 2022 година, многумина се прашуваат кои се неработните денови кои следат во декември и јануари со цел да си го испланираат слободното и празнично… Прочитај повеќе

Зеленски: Не му дозволуваме на непријателот да ги исполни своите намери, Русија бележи големи загуби

Украинскиот претседател Володимир Зеленски (Зеленски) зборуваше во ново видео обраќање во кое изјави дека ситуацијата на фронтот е многу тешка. – И покрај екстремно големите руски загуби, окупаторите се обидуваат… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе