Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Мозаик

Близнаци родени од ембриони замрзнати пред 30 години

Близнаците се родени во американската сојузна држава Тенеси од ембриони замрзнати пред повеќе од 30 години, објави Би-би-си.

Се верува дека тоа е нов рекорд за најдолги замрзнати ембриони кои резултираат со живи раѓања.

Тие беа складирани на минус 128 степени во течен азот на 22 април 1992 година.

Рејчел Риџвеј, мајка на четири деца од Орегон, родила близнаци на 31 октомври годинава. Таткото, Филип Риџвеј, вели дека тоа е прекрасно.

Близнаците Лидија Ен и Тимоти Роналд Риџвеј може да постават нов рекорд, според Националниот центар за донација на ембриони (NEDC), приватна организација базирана на вероисповед која вели дека помогнала да се родат повеќе од 1.200 деца од донирани ембриони.

Претходната рекордерка на NEDC, Моли Гибсон, е родена во 2020 година од ембрион кој бил замрзнат речиси 27 години.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
Ова се сите неработни денови за новогодишните и божикните празници во 2023 година

Со доаѓањето на крајот на старата 2022 година, многумина се прашуваат кои се неработните денови кои следат во декември и јануари со цел да си го испланираат слободното и празнично… Прочитај повеќе

Ковачевски до Мицкоски: Не е храборст да се криеш зад Апасиев и да бараш предвремени избори затоа што си уплашен

Христијан Мицкоски и Димитар Апасиев се совршена комбинација за хаос и деструкција, порача вечерва претседателот Димитар Ковачевски на граѓанската трибина „Силно и одлучно кон иднината“ во Куманово. Ковачевски истакна дека… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе