Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСветТОП ВЕСТИ

Зеленски: Немаме доволно струја, особено е тешко во Киев

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, ги повика компаниите и граѓаните да продолжат да штедат електрична енергија вечерва.

– Денеска нашите работници за снабдување со електрична енергија мораа да применуваат не само стабилизирачки, туку и итни исклучувања. Ова е предизвикано од повисоко ниво на потрошувачка отколку што државата може да обезбеди во моментов. Од вечерва, ситуацијата е особено тешка во Киев и во регионот, како и во регионите Виниција, Суми, Тернопил, Черкаси, Одеса и некои други градови и региони – рече тој.

Тој рече дека треба да се обидеме да ја ограничиме потрошувачката на струја, особено во шпицот.

– Секако дека и на јавни места треба да бидат многу штедливи – рече Зеленски.