Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
+СветТОП ВЕСТИ

Вучиќ: Добивме разузнавачки информации дека ситуацијата е на работ на конфликт, моето барање е да се зачува мирот

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, вечерва изјави дека врз основа на разузнавачките податоци ситуацијата е на работ на конфликт и додаде дека неговата молба до Србите на Косово е да се обидат да го зачуваат мирот.

Вучиќ им се обрати на медиумите по средбите во Брисел. Да потсетиме, високиот претставник на Европската унија за надворешни работи и безбедност, Жозеп Борел, денеска се сретна прво одвоено со премиерот на Косово, Албин Курти, а потоа и со Вучиќ, а по одвоените средби, заедничка, трилатерална средба меѓу ЕУ, Србија и Косово.

– Дадовме се од себе, во неколку наврати прифаќавме нови и нови барања, во еден момент по час и половина им кажав на високиот претставник Јозеп Борељ и Мирослав Лајчак дека нема врска со ова, разбрав дека ќе помине време дека ќе се појават нови барања и дека нема да сакаат никакво компромисно решение и дека ќе престане малтретирањето на Србите – рече Вучиќ.

Тој додаде дека презентирал „дека Србија нема проблем со табличките КС и дека е доволно Србите да имаат статусно неутрални таблички КС“.

– Можеме да зборуваме за се и да ги отвораме сите теми, но она што треба да направиме е да го спроведеме она што е веќе потпишано и е на сила, кога велите дека ја гледате целата суштина на проблемот и разбирате дека има обид да се кажете ни дека можеби ќе добиете ден да ја добиете Заедницата на српските општини, но само кога на овој или оној начин ќе ја прифатите независноста на Косово, заборавајќи дека Заедницата на српските општини е производ на Бриселскиот договор – изјави Вучиќ.

Вучиќ рече дека постои „огромен гнев кај Србите на северот на Косово“.

– Моето барање до нив е да се обидат да го зачуваат мирот – посочи Вучиќ и додаде дека мора да биде загрижен, но дека нема причина за паника.

– Видов денеска колку пати Јозеп Борељ ги предупреди претставниците на Приштина дека имаат разузнавачки информации за ситуацијата на теренот. Пред малку добивме разузнавачки информации дека ситуацијата е на работ на конфликт и Србите мора да го разберат нашето барање и нашето барање – рече претседателот на Србија.