Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СветВо тренд...

Столтенберг за ситуацијата во Косово: Мора да се избегне ескалација

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг на Твитер објави дека разговарал со високиот претставник на Европската унија за надворешни работи и безбедност, Жозеп Борел.

– Разочарани сме бидејќи не беше можно да се реши спорот за регистарските таблички на Косово. Време е за одговорност и прагматични решенија. Мора да се избегне ескалација. НАТО/КФОР останува на штрек – порача Столтенберг во објава на Твитер.

Да потсетиме, Борељ вчера во Брисел се сретна прво самостојно со Албина Курти и Александар Вучиќ, а потоа следуваше заедничка, трилатерална средба меѓу ЕУ, Србија и Косово.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
Ова се сите неработни денови за новогодишните и божикните празници во 2023 година

Со доаѓањето на крајот на старата 2022 година, многумина се прашуваат кои се неработните денови кои следат во декември и јануари со цел да си го испланираат слободното и празнично… Прочитај повеќе

Ковачевски до Мицкоски: Не е храборст да се криеш зад Апасиев и да бараш предвремени избори затоа што си уплашен

Христијан Мицкоски и Димитар Апасиев се совршена комбинација за хаос и деструкција, порача вечерва претседателот Димитар Ковачевски на граѓанската трибина „Силно и одлучно кон иднината“ во Куманово. Ковачевски истакна дека… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе