Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Силен земјотрес на Соломонските Острови

Властите на Соломонските Острови објавија дека нема да биде издадено предупредување за цунами по двата денешни земјотреса.

Најсилниот од нив, на југозападниот брег, бил со јачина од седум степени.

Првиот земјотрес бил на длабочина од 15 километри, околу 16 километри југозападно од областа Маланго, објави Геолошкиот институт на САД, пренесе „Ројтерс“.

Втор, послаб земјотрес со јачина од шест степени се случи 30 минути подоцна. Метеоролошката служба на Соломонските Острови соопшти дека нема опасност од цунами, но предупреди на невообичаени морски струи во крајбрежните области.

„На луѓето им се препорачува да бидат внимателни бидејќи се очекуваат последователни потреси“, објави на социјалните мрежи вработен во метеоролошката служба.

Имаше прекин на струја низ островот, а локалната телевизија објави на Фејсбук дека се прекинати и сите радиокомуникации.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
ПАДНА ОДЛУКА: Ново значително поевтинување на бензинот и дизелот, ова се новите цени

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,48 % во… Прочитај повеќе

Денеска РКЕ ќе стокми нова цена на горивата

Денеска Регулаторната Комисија за Енергетика стандардно како и секој понеделник треба да донесе одлука за утврдување на нови цени на горивата, кои ќе важат од вторник. Во моментов бензините се… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе