Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СветВо тренд...

САД: Курти да работи со претставниците на ЕУ за да се постигне фер компромис

САД се разочарани што лидерите на Србија и Косово не успеаја да се договорат за решение на спорот за регистарските таблички, изјави портпаролот на Стејт департментот Нед Прајс.

Прајс во писмената изјава вели дека премиерот на Косово Албин Курти и претседателот на Србија Александар Вучиќ треба да направат отстапки за да се осигураат дека нема да биде загрозен деценискиот тешко стекнат мир во и така кревкиот регион.

„Го повикуваме премиерот Курти да работи со високиот претставник на ЕУ, Борел и специјалниот претставник на ЕУ, Лајчак за да се постигне фер компромис“, се наведува во соопштението.

Прајс објави дека САД се приклучуваат на повиците на Европската Унија веднаш да се сопре со сите планирани мерки што ќе доведат до ескалација на тензиите, вклучително и казни за возачите кои не ги замениле српските регистарски таблички со косовски.

„Двете страни треба да се воздржат од преземање провокативни чекори, да ги исполнат своите обврски во рамките на дијалогот што го води ЕУ и да се ангажираат конструктивно во постигнување одржливо решение“, рече Прајс.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
Ова се сите неработни денови за новогодишните и божикните празници во 2023 година

Со доаѓањето на крајот на старата 2022 година, многумина се прашуваат кои се неработните денови кои следат во декември и јануари со цел да си го испланираат слободното и празнично… Прочитај повеќе

Зеленски: Не му дозволуваме на непријателот да ги исполни своите намери, Русија бележи големи загуби

Украинскиот претседател Володимир Зеленски (Зеленски) зборуваше во ново видео обраќање во кое изјави дека ситуацијата на фронтот е многу тешка. – И покрај екстремно големите руски загуби, окупаторите се обидуваат… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе