Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СветТОП ВЕСТИ

Поплави во повеќе делови на Хрватска, сообраќајот во прекин поради излевање на морето

Невреме придружено со силен дожд и ветер утрово погоди делови на Хрватска, јавија локалните медиуми.

„Глас на Истра“ пишува дека на брегот на Пула пливаат автомобили, морето е на работ да се излее, а на една улица паднало дрво на коловозот.

Сообраќајот се одвива доста отежнато, а видливоста е намалена, па се препорачува максимална внимателност.

„Истраин“ пренесува дека високото ниво на морето го поплавило центарот на Ровињ и дека проблеми има и во Порече. Велат дека во Ровињ морето го поплавило градскиот плоштад и брегот. Поради оваа причина, сообраќајот на брегот на Ровињ е забранет за сите возила.

Вода навлегла и во некои кафулиња и ресторани, но како соопшти командирот на ЈВП Ровињ, Евилијан Гашпиќ, сè уште не добиле повици за помош за можно испумпување.

Сообраќајот на државниот пат ДЦ75 Новиград-Пореч кај Антенал е во прекин поради вода на коловозот.

Утринава поплавени се и улиците на Риека.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
ПАДНА ОДЛУКА: Ново значително поевтинување на бензинот и дизелот, ова се новите цени

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,48 % во… Прочитај повеќе

Денеска РКЕ ќе стокми нова цена на горивата

Денеска Регулаторната Комисија за Енергетика стандардно како и секој понеделник треба да донесе одлука за утврдување на нови цени на горивата, кои ќе важат од вторник. Во моментов бензините се… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе