Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСвет

Песков: Кремљ не ја разгледува можноста за втор бран на воена мобилизација во Русија

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков (Дмитриј) изјави дека Кремљ не ја разгледува можноста за втор бран на воена мобилизација во Русија.

Песков рече дека Русија сака да ги постигне своите цели во рамките на таканаречената „специјална воена операција“, како што ја нарекуваат само Русите и дека ќе ги постигне.

Тој, исто така, посочи дека промената на власта во Киев не е цел на „специјална воена операција“, истакнувајќи дека Москва ги повикува другите земји да влијаат на Украина да престане со гранатирање на нуклеарната централа Запорожје.

Рано во неделата, Москва и Киев меѓусебно се обвинија за гранатирање објекти во нуклеарната централа.

Песков најави и дека рускиот претседател Владимир Путин се подготвува да присуствува на самитот на Евроазиската економска унија во Бишкек на 9 декември и дека рускиот лидер има намера да има одвоена средба со ерменскиот премиер Никол Пашинјан.

Путин претходно овој месец изјави дека 318.000 луѓе биле регрутирани како дел од делумната воена мобилизација во таа земја, од кои 49.000 веќе извршуваат борбени мисии во Украина.

Од 21 септември до 28 октомври Русија изврши делумна воена мобилизација.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
Ова се сите неработни денови за новогодишните и божикните празници во 2023 година

Со доаѓањето на крајот на старата 2022 година, многумина се прашуваат кои се неработните денови кои следат во декември и јануари со цел да си го испланираат слободното и празнично… Прочитај повеќе

Ковачевски до Мицкоски: Не е храборст да се криеш зад Апасиев и да бараш предвремени избори затоа што си уплашен

Христијан Мицкоски и Димитар Апасиев се совршена комбинација за хаос и деструкција, порача вечерва претседателот Димитар Ковачевски на граѓанската трибина „Силно и одлучно кон иднината“ во Куманово. Ковачевски истакна дека… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе