Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СветТОП ВЕСТИ

Меѓу загинатите во земјотресот во Индонезија се многу деца, бројот на жртви достигна 252

Бројот на загинати во земјотресот што го погоди индонезискиот град Чианџур во провинцијата Западна Јава се искачи на 252, објавија локалните власти. Во соопштението се наведува дека 31 лице се водат за исчезнати, 377 лица се повредени, а бројот на раселените достигна 7.060 лица.

Меѓу загинатите има и многу деца кои загинаа кога училиштата се урнаа за време на земјотресот, изјави денеска индонезиски официјален претставник.

Одроните и грубиот терен ги попречија спасувачките напори, изјави на прес-конференција шефот на Националната агенција за пребарување и спасување, Хенри Алфианди, додавајќи дека повеќе од 13.000 луѓе се евакуирани.

Според него, многу луѓе загинале бидејќи биле заробени во урнатите згради.

Индонезискиот претседател Џоко Видодо дојде денеска во Чианџур за да ги охрабри спасувачите да ги спасат луѓето кои се уште се заробени под урнатините. Видодо рече дека владата ќе додели отштета за семејствата на загинатите во земјотресот.

Стотици луѓе се повредени во земјотресот во понеделникот, а властите предупредија дека бројот на жртвите најверојатно ќе се зголеми.

Земјотрес со јачина од 5,6 степени според Рихтеровата скала ги погоди планините во најнаселената провинција Западна Јава во Индонезија, предизвикувајќи значителна штета на градот Чианг Маи и ​​затрупајќи најмалку едно село под свлечиште.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
Нова цена на горивата – Се очекува поевтинување

Утре Регулаторната Комисија стандардно како и секој понеделник треба да донесе одлука за утврдување на нови цени на горивата, кои ќе важат од вторник. На светските берзи цените на нафтата… Прочитај повеќе

Денеска РКЕ ќе стокми нова цена на горивата

Денеска Регулаторната Комисија за Енергетика стандардно како и секој понеделник треба да донесе одлука за утврдување на нови цени на горивата, кои ќе важат од вторник. Во моментов бензините се… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе