Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСвет

Институтот за војна: Дводневните ракетни напади значително ја оштетија европската нуклеарна централа

Дводневниот интензивен ракетен оган врз најголемата нуклеарна централа во Европа остави значителна штета, објави Институтот за војна во својот нов извештај.

Како што пишуваат, ракетниот оган значително ја оштетил нуклеарната централа Запорожје. Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) во понеделникот објави дека нема директна закана за безбедноста на реакторот и дека складиштата за гориво се недопрени и покрај бројните гранати.

Русија и Украина продолжуваат да се обвинуваат меѓусебно за ракетните истрели во Запорожје.

Украинските разузнавачи објавија дека руските сили планираат да извршат напади врз клучната белоруска инфраструктура под лажни изговори, но всушност да извршат притисок врз белоруската армија да се вклучи во војната во Украина.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
Падна рекордна седумка на Лото во Кичево – среќникот ќе се офајди со 500.000 евра

Во Кичево вечерва се падна рекордната Лото добивка од 32.921.304 денари или околу 500.000 евра. Засега нема информации за идентитетот на добитникот, но од она што се знае лото ливчето… Прочитај повеќе

Ковачевски до Мицкоски: Не е храборст да се криеш зад Апасиев и да бараш предвремени избори затоа што си уплашен

Христијан Мицкоски и Димитар Апасиев се совршена комбинација за хаос и деструкција, порача вечерва претседателот Димитар Ковачевски на граѓанската трибина „Силно и одлучно кон иднината“ во Куманово. Ковачевски истакна дека… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе