Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
КоронавирусСвет

Фаучи оди во пензија, ги повика Американците да се вакцинираат против Ковид-19

Д-р Ентони Фаучи, американскиот здравствен службеник, го искористи својот последен брифинг во Белата куќа да ја осуди поделбата и да ги промовира повторно вакцините.

Фаучи, кој планира набргу да се пензионира како врвен медицински советник на претседателот Џо Бајден и главен функционер за заразни болести на САД, се занимаваше со трнливите прашања во врска со здравствените кризи, од сида до птичји грип и ебола.

Фаучи го искористи последниот брифинг за печатот за силно да ги охрабри Американците да примат вакцини против Ковид-19, како и засилувачи, и ја промовира ефикасноста на маските, пренесе „Гласот на Америка“.

Соединетите Американски Држави водат во светот по регистрирани смртни случаи од Ковид-19 со повеќе од еден милион лица.

По 13 милијарди дози вакцини против Ковид-19 дадени во светот, рече Фаучи, постои „јасно опширно тело на информации“, што укажува дека тие се безбедни.

Фаучи се повлекува во декември по 54 години јавна служба. 81-годишникот е на чело на Националниот институт за алергија и заразни болести на САД, дел од Националниот институт за здравје, од 1984 година.

Ветеранот имунолог служеше како советник на седум американски претседатели, почнувајќи од републиканецот Роналд Реган.

Фаучи планира да се пензионира до крајот на мандатот на американскиот претседател Бајден.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
Падна рекордна седумка на Лото во Кичево – среќникот ќе се офајди со 500.000 евра

Во Кичево вечерва се падна рекордната Лото добивка од 32.921.304 денари или околу 500.000 евра. Засега нема информации за идентитетот на добитникот, но од она што се знае лото ливчето… Прочитај повеќе

Ковачевски до Мицкоски: Не е храборст да се криеш зад Апасиев и да бараш предвремени избори затоа што си уплашен

Христијан Мицкоски и Димитар Апасиев се совршена комбинација за хаос и деструкција, порача вечерва претседателот Димитар Ковачевски на граѓанската трибина „Силно и одлучно кон иднината“ во Куманово. Ковачевски истакна дека… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе