Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСвет

Британците испраќаат моќни ракети во Украина

Британските кралски воздухопловни сили испраќаат залихи на ракетите „Бримстоун 2“ во Украина,

Обединетото Кралство испрати проектили „Бримстоун“ во Украина пред околу шест месеци, но овој најнов модел има двојно поголем дострел од претходната верзија, дозволувајќи им на одбранбените сили да ги таргетираат руските позиции уште подалеку од претходно.

Во последните месеци украинските војници се обидуваат да ги уништат руските тенкови, возила и рути за снабдување од голема далечина.

Ракетите од сулфур чинат околу 175.000 фунти и користат ласерско наведување за да погодат цели. Оружјето е особено прецизно и способно да ја минимизира можноста за колатерална штета.

За време на викендот, британскиот премиер Риши Сунак најави дополнителен пакет помош од 50 милиони фунти за Украина.