Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Борел: ЕУ мора да соработува со Кина

Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, смета дека и покрај разните интереси и разликите во вредностите, Европската Унија мора да соработува со Кина.

„Имаме поинаков политички систем. Поинаку гледаме на демократијата и на човековите права и имаме поинаков поглед на мултилатерализмот“, изјави денеска Борел на пленарната седница на Европскиот парламент во Стразбур.

Тој, сепак, смета дека овие разлики не треба да ја запрат соработката меѓу ЕУ и Кина. Кина е сè понаметлива и ЕУ треба да го земе тоа предвид и да не дејствува ниту наивно ниту алармантно, според Борел.

„Мораме да соработуваме, но и да се залагаме за нашите вредности“, додаде тој.

Борел смета дека глобалните проблеми не може да се решат без Кина и дека одвојувањето од Кина не е опција. Невозможно е да се прекине односот со Кина бидејќи трговската соработка на ЕУ со Кина е колосална, изјави шефот на европската дипломатија.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
Нова цена на горивата – Се очекува поевтинување

Утре Регулаторната Комисија стандардно како и секој понеделник треба да донесе одлука за утврдување на нови цени на горивата, кои ќе важат од вторник. На светските берзи цените на нафтата… Прочитај повеќе

Денеска РКЕ ќе стокми нова цена на горивата

Денеска Регулаторната Комисија за Енергетика стандардно како и секој понеделник треба да донесе одлука за утврдување на нови цени на горивата, кои ќе важат од вторник. Во моментов бензините се… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе