Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСвет

Во близина на Мелитопоље одекнаа три силни експлозии

Три експлозии одекнаа во близина на привремено окупираниот град Мелитопоље во областа Запорожје.

Укринформ ги пренесува зборовите на градоначалникот на Мелитопол, Иван Федоров.

– Во Мелитопољско е гласно. Се слушнале три силни експлозии северно од Мелитопол – во реонот на привремено окупираното село Веселе, во близина на железничката станица – напиша Федоров.

Премиерите на Полска и Финска, Матеуш Моравјецки (Моравјецки) и Сана Марин (Сана) на заедничката прес-конференција во неделата во Хелсинки изјавија дека ќе продолжат да ја обезбедуваат сета потребна помош за Украина во спротивставувањето на руската агресија.

Марин истакна дека Полска прави многу за да и помогне на Украина и бегалците кои бегаат од војната. Таа додаде дека и Финска го прави своето, особено со неодамнешната одлука за воена помош вредна 55 милиони евра.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
ПАДНА ОДЛУКА: Ново значително поевтинување на бензинот и дизелот, ова се новите цени

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,48 % во… Прочитај повеќе

Денеска РКЕ ќе стокми нова цена на горивата

Денеска Регулаторната Комисија за Енергетика стандардно како и секој понеделник треба да донесе одлука за утврдување на нови цени на горивата, кои ќе важат од вторник. Во моментов бензините се… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе