Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во Украина+СветТОП ВЕСТИ

Велика Британија известува: Заедно со областа Керсон, ова сега е најранливиот дел од одбраната на Русија

Министерството за одбрана на Велика Британија објави нов извештај за војната во Украина. Во текот на изминатите седум дена, интензивните артилериски битки продолжија околу секторот Сватове во областа Луганск во североисточна Украина.

Како и во другите делови на бојното поле, руските сили продолжуваат да имаат приоритет на изградбата на одбранбени позиции, кои секако се делумно исполнети со слабо обучени мобилизирани резервисти.

По должината на југозападната линија на бојното поле, кое сега полесно се брани по источниот брег на реката Днепар, секторот Сватова веројатно сега е најранливото оперативно крило на руските сили.

Како значаен центар за население во Луганската област, руските лидери веројатно ќе го видат одржувањето на контролата врз Сватви како политички приоритет. Сепак, командантите се борат со воената реалност за одржување на веродостојна одбрана, а истовремено се обидуваат да обезбедат средства за офанзивните операции на југ во Доњецк.

И одбранбените и офанзивните способности на Русија продолжуваат да се попречени од големиот недостиг на муниција и квалификуван персонал, објавија тие на Твитер.