Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СветВо тренд...

Трагедија во Сиднеј: Основци тешко повредени откако експериментот тргна наопаку

Во Сиднеј, Австралија, повеќе ученици од основните училишта беа повредени откако научен експеримент во училницата тргна наопаку.

Извештаите велат дека најмалку двајца студенти биле итно пренесени во болница со тешки изгореници. Се верува дека други девет се здобиле со површни изгореници. Првичните извештаи сугерираат дека експериментот вклучувал натриум бикарбонат и метил алкохол, според 9news.

За помош на повредените биле ангажирани хеликоптери, амбулантни возила и противпожарни возила.

Инцидентот се случил во јавното училиште Менли Вест околу 13 часот по локално време во понеделникот.

Службеникот за брза помош во Нов Јужен Велс, Фил Темпл, рече дека ветерот влијаел на експериментот и однел некои од употребените хемикалии.

Децата, за кои се верува дека се на возраст од 10 до 11 години, според извештаите, претрпеле изгореници по телото, вклучително и лицето, градите, долниот дел на стомакот и нозете, објави Sydney Morning Herald (SMH). На еден наставник му била укажана и полесна повреда.

Еден жител за медиумите изјавил дека учителката излегла да разговара со група луѓе кои се собрале надвор.

– Наставникот кој нè контактираше рече дека се работи за научен експеримент кој тргнал наопаку и дека има некои хемиски изгореници – изјави Тајсон Аткинс.