Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarСвет

(ВИДЕО) Првите снимки од силниот земјотрес во Индонезија: Луѓе со скршеници, 46 мртви

Земјотрес со јачина од 5,6 степени според Рихтеровата скала денеска неколку секунди го потресе главниот град на Индонезија Џакарта, а загинаа десетици луѓе.

„Во регионалната болница Цианџур има 46 мртви и околу 700 повредени“, соопшти националната агенција за итни случаи.

Локалните власти соопштија дека се оштетени десетици згради, вклучително и куќи.

Бирото за метеорологија и геофизика (БМКГ) претходно соопшти дека земјотрес со јачина од 5,6 степени според Рихтеровата скала го погодил главниот град на Индонезија, Џакарта, а епицентарот на земјотресот бил во градот Цианџур во Западна Јава, на длабочина од 10 километри.

Околу 20 лица загинаа, а најмалку 300 се повредени во земјотресот со јачина од 5,6 степени според Рихтеровата скала што ја погоди Западна Јава, изјави локален официјален претставник.

Херман Сухерман, владин функционер од Сианџур, градот во Западна Јава каде што е епицентарот на земјотресот, изјави дека до 20 лица починале во болница во областа.

„Според информациите што ги имам во моментов, речиси дваесет луѓе починале само во оваа болница, а најмалку 300 се лекуваат. Повеќето имаат скршеници на коските“, рече тој.

Националната агенција за катастрофи објави 14 смртни случаи.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
ПАДНА ОДЛУКА: Ново значително поевтинување на бензинот и дизелот, ова се новите цени

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,48 % во… Прочитај повеќе

Денеска РКЕ ќе стокми нова цена на горивата

Денеска Регулаторната Комисија за Енергетика стандардно како и секој понеделник треба да донесе одлука за утврдување на нови цени на горивата, кои ќе важат од вторник. Во моментов бензините се… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе