Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСвет

Објавено е видео од предавањето на рускиот војник: дрон го води до позицијата на украинските сили

Снимките од дрон кои кружат на социјалните мрежи го покажуваат моментот кога руски војник им се предава на украинските сили.

„Drone Dawg“, профил на Твитер кој споделува вести за војната во Украина, вели дека војниците биле членови на групата Вагнер.

– Војникот на Вагнер се предава, Украинците со дрон го носат на своите позиции за безбедно предавање. Уште една цел на семоќниот дрон“, напиша тој на Твитер.

Форбс пишува дека видеото е снимено некаде во регионот на Донбас и дека дронот што го снимил предавањето и припаѓа на 54-та механизирана бригада на украинската армија.

Со рацете во воздух, руски војник наводно го следел дронот кон украинските линии.

– Беспилотните летала се најжестоките непријатели на окупаторот – напиша на Твитер украинското Министерство за одбрана.

– Овој го зароби окупаторот кој сфати дека предавањето е шанса за опстанок – додаваат тие.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
Падна рекордна седумка на Лото во Кичево – среќникот ќе се офајди со 500.000 евра

Во Кичево вечерва се падна рекордната Лото добивка од 32.921.304 денари или околу 500.000 евра. Засега нема информации за идентитетот на добитникот, но од она што се знае лото ливчето… Прочитај повеќе

Ковачевски до Мицкоски: Не е храборст да се криеш зад Апасиев и да бараш предвремени избори затоа што си уплашен

Христијан Мицкоски и Димитар Апасиев се совршена комбинација за хаос и деструкција, порача вечерва претседателот Димитар Ковачевски на граѓанската трибина „Силно и одлучно кон иднината“ во Куманово. Ковачевски истакна дека… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе