Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Во Белгија запленет повеќе кокаин отколку што може да се уништи

Во Белгија е запленет повеќе кокаин отколку што може да се уништи.

– Имаше тесно грло бидејќи беа запленети многу лекови, а во употреба е само еден инсинератор – изјави министерот за правда Винсент Ван Квикенборн.

Тој додаде дека пакувањата со лекови не можат да се запалат одеднаш, на куп, бидејќи ќе ги затне филтрите во инсинераторот. Според него, одеднаш може да се изгорат само 1.000 килограми или најмногу 1.500 килограми.

Според некои проценки, годинава во пристаништето Антверпен биле пресретнати повеќе од 100 тони кокаин, вреден над пет милијарди евра. Минатата година беа запленети 90 тони дрога.

Белгиската царинска служба вели дека брзото уништување на запленетата дрога е голем предизвик.

– Поради техничките ограничувања на лиценцираните инсинератори и еколошките стандарди, мораме да користиме повеќе печки за согорување – рече портпаролот на службата Френсис Адинс.

Овие се големи количини и затоа бараат дополнително време.

Употребата на инсинераторот бара претходно известување и барање. За да се спречат бандите да упаднат на локацијата каде што се наоѓаат печките за согорување, локацијата е тајна.

Во еден контејнер во пристаништето Антверпен во октомври, царинските службеници открија речиси осум тони кокаин.

Дрога вредна повеќе од 200 милиони евра била скриена во пратка со банани од Еквадор. Властите дозволија дрогата да биде доставена до нивната крајна дестинација во Холандија, што доведе до апсење на четири лица.

Во пристаништето Антверпен во 2020 година е запленето рекордно количество кокаин, кое воедно било и најголемо во Белгија.

Во пет контејнери метален отпад од Гвајана се пронајдени 11,5 тони кокаин вреден 900 милиони евра. Меѓу уапсените има и припадници на полицијата и пристанишни работници.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
ПАДНА ОДЛУКА: Ново значително поевтинување на бензинот и дизелот, ова се новите цени

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,48 % во… Прочитај повеќе

Денеска РКЕ ќе стокми нова цена на горивата

Денеска Регулаторната Комисија за Енергетика стандардно како и секој понеделник треба да донесе одлука за утврдување на нови цени на горивата, кои ќе важат од вторник. Во моментов бензините се… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе