Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСветВо тренд...

Украина доби два системи за противвоздушна одбрана

Неодамна Украина доби два противвоздушни ракетни системи Кротале од Франција, соопшти министерот за одбрана на Републиката Себастијан Лекорну.

Париз, исто така, му предаде на Киев два повеќецевни ракетни фрлачи.

Според него, сега Украина бара радари. „Во однос на вкупната воена помош, ние сме меѓу првите пет земји. Ние сме еден од најголемите донатори, со помош вредна 550 милиони евра“, изјави тој за магазинот Le Journal du Dimanche.