Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СветТОП ВЕСТИ

Празничниот викенд на американскиот претседател: Внуката му се омажи во градината на Белата куќа, утре му е роденден

Наоми Бајден (Бајден), внука на американскиот претседател Џо (Џо), денеска се омажи за својот избраник Питер Нил (Питер Нил), а церемонијата се одржа во градината на Белата куќа.

Двојката се запозна во 2018 година, а денес се прошетаа по патеката. На размената на заветите присуствуваа околу 250 гости, а церемонијата беше затворена за медиумите.

Подоцна, првата дама на САД Џил Бајден (Џил) се огласи на Фејсбук каде сподели фотографии со нејзиниот внук.
– Ми беше задоволство да ја гледам Наоми како расте, открива која е и создава таков неверојатен живот за себе – напишала Џил во име на себе и нејзиниот сопруг Џо.

По церемонијата во Државната трпезарија на Белата куќа, имаше ручек за членовите на семејството и другите гости на церемонијата. Подоцна се продолжи со вечерен дочек со десерт и танцување. Инаку, ова е почеток на славенички викенд за американскиот претседател кој утре ќе го прослави својот 80-ти роденден.

Инаку, од 1800 година во Белата куќа се одржани само 18 свадбени церемонии, во кои биле вклучени само семејствата на претседателите и првите дами на Соединетите Американски Држави.