Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСветТОП ВЕСТИ

Олаф Шолц: Спречете ескалација меѓу Русија и НАТО

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска изјави дека Западот треба да направи се за да спречи ескалација меѓу Русија и НАТО, но дека е неопходно да се продолжи со снабдување на Украина со оружје за борба против Русија.

Говорејќи на конференцијата на Социјалдемократската партија во јужниот германски град Фридрихсхафен, Шолц призна дека многу европски граѓани се „исплашени и имаат причина да бидат“.

Нагласувајќи ја важноста на воената поддршка за Украина, Шолц истакна дека западните земји треба да бидат „загрижени дека нема ескалација што може да доведе до војна меѓу Русија и НАТО“.

– Важно е да се делува внимателно и одлучно во исто време – додаде Шолц.

Коментарите на Шолц доаѓаат откако минатиот месец тој предупреди да не се преземаат „непромислени чекори“ среде конфликтот во Украина. Тој рече дека не смее да има директен конфликт меѓу Русија и НАТО.