Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

На самитот за климата постигнат договор за формирање фонд за помош на сиромашните земји

Земјите кои учествуваат на климатскиот самит COP27 во Египет рано утринава постигнаа договор за формирање фонд за помош на сиромашните земји погодени од климатските промени и катастрофи.

По неколкучасовни преговори, египетското претседателство на самитот COP27 го објави текстот на договорот кој предвидува формирање фонд за помош на земјите во борбата против поплавите и сушите, но договорот не ги поттикнува напорите за сузбивање на емисиите на штетни гасови кои водат на ваквите појави.

Добар дел од одлуките за формирање на тој фонд се одложени за следната година, кога „преодниот комитет“ треба да даде препораки кои потоа би биле усвоени на следниот самит COP28 во ноември 2023 година.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
Нова цена на горивата – Се очекува поевтинување

Утре Регулаторната Комисија стандардно како и секој понеделник треба да донесе одлука за утврдување на нови цени на горивата, кои ќе важат од вторник. На светските берзи цените на нафтата… Прочитај повеќе

Денеска РКЕ ќе стокми нова цена на горивата

Денеска Регулаторната Комисија за Енергетика стандардно како и секој понеделник треба да донесе одлука за утврдување на нови цени на горивата, кои ќе важат од вторник. Во моментов бензините се… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе