Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Кина го објави првиот смртен случај од корона по речиси половина година

Кина објави дека ја забележала првата смрт од коронавирус по речиси половина година, пренесува Еј-Би-Си Њуз.

Смртта на 87-годишен старец од Пекинг е прва пријавена од 26 мај, со што вкупниот број на починати во Кина се искачи на 5.227.

Претходната смрт беше пријавена во Шангај, кој забележа голем пораст на случаите во текот на летото.

Додека Кина има вкупна стапка на вакцинација од повеќе од 92% кои примиле барем една доза, тој број е значително помал кај постарите лица, особено кај оние над 80 години.

Комисијата не соопштува детали за статусот на вакцинација на починатиот. Таа ранливост се смета за една од причините зошто Кина во голема мера ги држеше своите граници затворени и се држи до својата тешка политика за коронавирус.

Во главниот град Пекинг, на жителите им беше кажано да не патуваат меѓу градските области, а многу ресторани, продавници, трговски центри, деловни згради и станбени блокови беа затворени или изолирани.

Кина денеска пријави 24.215 нови случаи, од кои огромното мнозинство се асимптоматски.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
Падна рекордна седумка на Лото во Кичево – среќникот ќе се офајди со 500.000 евра

Во Кичево вечерва се падна рекордната Лото добивка од 32.921.304 денари или околу 500.000 евра. Засега нема информации за идентитетот на добитникот, но од она што се знае лото ливчето… Прочитај повеќе

Ковачевски до Мицкоски: Не е храборст да се криеш зад Апасиев и да бараш предвремени избори затоа што си уплашен

Христијан Мицкоски и Димитар Апасиев се совршена комбинација за хаос и деструкција, порача вечерва претседателот Димитар Ковачевски на граѓанската трибина „Силно и одлучно кон иднината“ во Куманово. Ковачевски истакна дека… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе