Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСветТОП ВЕСТИ

Киев и Москва разменуваат обвинувања

Украинската управа на нуклеарната централа Запорожје објави дека руските сили стојат зад вчерашното и утрото гранатирање на нуклеарната централа, што е во спротивност со тврдењата на Москва дека артилериските напади ги извршиле украинските сили.

Компанијата за нуклеарна енергија Енергоатом објави дека се регистрирани најмалку 12 удари во инфраструктурните објекти на електраната, пренесува Ројтерс.

Енергоатом објави на Телеграм дека списокот со оштетена опрема укажува дека напаѓачите „ја таргетирале и ја оневозможиле самата инфраструктура која била неопходна за да се рестартираат блоковите 5 и 6“ и да се врати производството на електрична енергија.