Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСвет

Белорусија ја обвини Украина за воена провокација на границата

Белоруската гранична стража тврди дека камерата на контролен пункт на украинско-белоруската граница снимила украински војник кој „илегално ја преминал границата, ја фотографирал и снимал областа и ставил нешто во снегот“.

Ваквите гранични ситуации „може да доведат до вооружен конфликт“, соопшти белоруската гранична стража.

Украинските власти се уште не ги коментирале наводите.

Белорусија учествуваше во руската агресија против Украина дозволувајќи им на руските трупи да ја користат белоруската територија за напад на Украина, а ја снабдуваше Русија и со оружје.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
Ова се сите неработни денови за новогодишните и божикните празници во 2023 година

Со доаѓањето на крајот на старата 2022 година, многумина се прашуваат кои се неработните денови кои следат во декември и јануари со цел да си го испланираат слободното и празнично… Прочитај повеќе

Ковачевски до Мицкоски: Не е храборст да се криеш зад Апасиев и да бараш предвремени избори затоа што си уплашен

Христијан Мицкоски и Димитар Апасиев се совршена комбинација за хаос и деструкција, порача вечерва претседателот Димитар Ковачевски на граѓанската трибина „Силно и одлучно кон иднината“ во Куманово. Ковачевски истакна дека… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе