Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Автобус падна од карпа во река во Авганистан, најмалку 10 мртви

Најмалку 10 лица загинаа, а 40 се повредени кога автобус падна од карпа кај преминот Саланг во Авганистан, соопшти денеска локалната служба за безбедност.

Несреќата се случила на автопатот Кабул-Баглан во областа Малхан.

Превојот Саланг се наоѓа во планините Хиндукуш, а тунелот долг 2,67 километри, кој минува под самиот премин, го изградил Советскиот Сојуз во 1964 година.

Тунелот го поврзува северен Авганистан со главниот град Кабул и јужните делови на земјата.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
Ова се сите неработни денови за новогодишните и божикните празници во 2023 година

Со доаѓањето на крајот на старата 2022 година, многумина се прашуваат кои се неработните денови кои следат во декември и јануари со цел да си го испланираат слободното и празнично… Прочитај повеќе

Зеленски: Не му дозволуваме на непријателот да ги исполни своите намери, Русија бележи големи загуби

Украинскиот претседател Володимир Зеленски (Зеленски) зборуваше во ново видео обраќање во кое изјави дека ситуацијата на фронтот е многу тешка. – И покрај екстремно големите руски загуби, окупаторите се обидуваат… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе