Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСветТОП ВЕСТИ

Зеленски: Украинските сили одбија околу 100 руски напади во Доњецк

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, во своето ново обраќање на Фејсбук рече дека вчера енергетските работници цел ден работеле на воспоставување нормална техничка можност за снабдување со електрична енергија, поради што денеска (вчера) има значително помалку исклучувања во потребите.

– Од вечерните часови, распоредите за стабилизација на час се во сила во повеќето региони каде сè уште се во сила затемнувањата. Вонредните исклучувања беа искористени во поголема мера во регионот на Одеса и Киев – рече Зеленски.

Тој додаде дека тешката состојба со снабдувањето со енергија се уште е присутна во вкупно 17 региони и во главниот град. Киевска област и Киев, многу е тешко во областа Одеса, а исто така и во областите Виница и Тернопил.

– Во Керсон денеска беа отворени специјални „Точки на непобедливост“. Првите две точки. Ќе има уште – додава Зеленски.

Додека во градот е вратена струјата, луѓето можат да ги полнат телефоните, да се загреваат, да пијат чај и да добијат помош.

– Таму обезбедивме комуникациска услуга, има „Старлинкс“ и така натаму. Знаеме дека на луѓето им е многу тешко, бидејќи окупаторите уништија се пред да побегнат. Но, сè ќе поврземе, сè ќе вратиме – рече Зеленски.

Украинските сили одбија околу 100 руски напади во источниот регион на Доњецк за 24 часа, без прекин на борбите, додаде во петокот претседателот Володимир Зеленски.