Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СветВо тренд...

Специјалниот обвинител кој ги истражуваше воените злосторства на Косово ја води истрагата против Трамп

Џек Смит, новоименуваниот специјален обвинител во истрагата за Трамп, неодамна беше главен обвинител на специјалниот суд во Хаг, каде што ги истражуваше воените злосторства извршени за време на војната во Косово.

Пред Хаг, Смит беше потпретседател на судски спор за Hospital Corporation of America, најголемиот невладин давател на здравствена заштита во нацијата, пренесува NBCNEWS.

Смит ја започна својата обвинителска кариера во 1994 година како помошник окружен обвинител во канцеларијата на окружниот обвинител на округот Њујорк (Њу Јорк). Во 1999 година, тој стана помошник на американскиот обвинител за Источниот округ на Њујорк, каде што работеше девет години гонејќи работи како што се масовни убиства на полицајци, како и кршење на граѓанските права, според биографијата на Министерството за правда.

Од 2008 до 2010 година, Смит работеше во Меѓународниот кривичен суд каде што ги надгледуваше истрагите за воени злосторства.

Во 2010 година, Смит се врати во Министерството за правда каде служеше како шеф на Одделот за јавен интегритет, надгледувајќи ја јавната корупција и истрагите поврзани со изборите. Во 2015 година, тој служеше како прв помошник американски обвинител за Средниот округ на Тенеси пред да стане вршител на должноста обвинител на Соединетите држави.

Јавниот обвинител Мерик Гарланд изјави во петокот дека Смит ќе се врати во Соединетите држави од својата функција во Хаг и веднаш ќе ја започне својата улога како специјален советник.