Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСветТОП ВЕСТИ

Моравиецки: Ако Украина не добие поголема поддршка, војната ќе се прошири на територијата на Полска

Полскиот премиер Матеуш Моравјецки изјави дека падот на проектилот во селото Пжеводов докажува дека доколку Украина не добие поголема поддршка, војната ќе се прошири на полска територија, пишува „Украинска правда“.

Полскиот премиер ја потсети јавноста дека инцидентот во Пржеводово не е прва критична ситуација, а како пример ги наведе имигрантите кои минатата година се обидоа да ја преминат полско-белоруската граница.

– Не ги знаеме со сигурност точните околности или причините за инцидентот во Пржеводово, но ја знаеме основната причина, главната причина, а тоа е руската агресија врз Украина – нагласи Моравиецки.

Тој додаде дека „денес има само еден начин Полска да влезе во војната, односно да и сврти грб на Украина“, бидејќи во тој случај Украина порано или подоцна „ќе стане критично зависна од Русија“.

– Ако Украина стане зависна, нема да мораме ни да правиме ништо за да предизвикаме војна, таа сама ќе ни дојде. Путин нема да застане, Кремљ ќе оди понатаму. Да се ​​биде пасивно за нас е самоубиство – рече Моравиецки.

Тој истакна дека Полска е подготвена за инциденти како оној во Пржеводово и дека „има одговори“ за различните можности за хибридна војна што Русија може да ја води против Полска.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
Ова се сите неработни денови за новогодишните и божикните празници во 2023 година

Со доаѓањето на крајот на старата 2022 година, многумина се прашуваат кои се неработните денови кои следат во декември и јануари со цел да си го испланираат слободното и празнично… Прочитај повеќе

Зеленски: Не му дозволуваме на непријателот да ги исполни своите намери, Русија бележи големи загуби

Украинскиот претседател Володимир Зеленски (Зеленски) зборуваше во ново видео обраќање во кое изјави дека ситуацијата на фронтот е многу тешка. – И покрај екстремно големите руски загуби, окупаторите се обидуваат… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе