Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСветТОП ВЕСТИ

Институт за проучување на војната: Руските официјални лица се подготвуваат за понатамошни тајни напори за мобилизација

Институтот за проучување на војната објави нова анализа во која се истакнува дека продолжувањето на прикриената мобилизација и подготовките за нов бран на мобилизација најверојатно ќе го влошат севкупниот квалитет на руските трупи кои се испраќаат да се борат во Украина.

– Ова веројатно ќе доведе до уште послаб квалитет на обука за мобилизираните регрути и регрути бидејќи капацитетите за обука се премногу ниски – пишува ISW.

Министерот за надворешни работи на Украина Дмитро Кулеба (Дмитро) предупреди дека Русија може да го искористи замрзнувањето на конфликтот во Украина во своја полза и против Европа.

Кулеба ова го изјави во видео обраќањето до учесниците на Конгресот на Паневропската унија по повод 100-годишнината на организацијата во Виена.

– Ни треба победа, а не реми. Ако ја оставиме Русија сега да одмори, Путин ќе го претвори замрзнатиот конфликт во огромна темпирана бомба во срцето на Европа, подготвена да експлодира во секој момент. Москва не го промени својот конечен тон и сега не е подготвена за сериозни преговори. Тие даваат изјави со цел да создадат впечаток дека се подготвени за преговори, но ова е само димна завеса за продолжување на агресијата. Никој не треба да се залажува со тоа – изјави Кулеба.