Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСветВо тренд...

Украинците пристигнаа во Полска, чекајќи конечно одобрение за пристап до местото на експлозијата

Украина може да го добие бараниот пристап до локација во погранична област во југоисточна Полска каде што во вторникот падна ракета, при што загинаа две лица, изјавија во вторникот полските власти.

Варшава и западните сојузници велат дека доказите од местото на настанот сугерираат дека експлозијата била предизвикана од украинска противвоздушна ракета која залутала во потера по руски проектил. Киев го негира ова и тврди дека има докази за „руска трага“ во експлозијата.

Полскиот претседател Анджеј Дуда во средата изјави дека за вклучување на украински функционери во истрагата ќе биде потребна согласност од двете земји, Полска и Соединетите Американски Држави, кои моментално ја водат истрагата.

– Ако украинските гости сакаат да ја видат истрагата, ќе можеме да им ја покажеме, исто како што ми беше покажано мене, рече Дуда во четвртокот за време на посетата на селото Пржеводов, на шест километри од украинската граница. каде паднала ракетата.

– Кога станува збор за учество во истрагата и пристап до документи и информации, за тоа се потребни посебни договорни одредби, меѓународни правни одредби, меѓународни договори – додаде Дуда.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски инсистира дека експлозијата не била предизвикана од украинска ракета, иако Полска и НАТО алијансата во средата рекоа дека најверојатно станува збор за залутана украинска ракета за воздушна одбрана, а не за руски напад.

И НАТО и Полска и другите западни земји посочуваат дека Москва, а не Киев, е на крајот виновна за почетокот на војната и нападот што ја поттикна украинската одбрана.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
Ова се сите неработни денови за новогодишните и божикните празници во 2023 година

Со доаѓањето на крајот на старата 2022 година, многумина се прашуваат кои се неработните денови кои следат во декември и јануари со цел да си го испланираат слободното и празнично… Прочитај повеќе

Зеленски: Не му дозволуваме на непријателот да ги исполни своите намери, Русија бележи големи загуби

Украинскиот претседател Володимир Зеленски (Зеленски) зборуваше во ново видео обраќање во кое изјави дека ситуацијата на фронтот е многу тешка. – И покрај екстремно големите руски загуби, окупаторите се обидуваат… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе