Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
КоронавирусСвет

Ученик во Британија пропуштил две години на училиште поради продолжен ковид

Тинејџерот Хејден од Елвингтон, близу Довер, претходно здрав и фит, пропуштил речиси две години на училиште поради продолжениот ковид. Тој вели дека неговиот живот „целосно се променил“ откако се заразил со коронавирусот во декември 2020 година, пренесува „BBC“.

Добивај вести на вибер
15-годишното момче порано уживало во спортови како што се пливање и џудо, но сега мора да користи инвалидска количка и главно е врзано во кревет поради симптоми како што е екстремен замор.

„Секој ден кога ќе се разбудам сум навистина исцрпен. Како да се разбудив и истрчав неколку маратони“, вели Хејден.

Кетрин, мајката на Хејден, вели дека се чувствува како никој да не може да му помогне на нејзиниот син.

„Како моето дете да е на клупата и само го гледа своето детство како игра“ – вели Кетрин.

Д-р Дејвид Страјн, виш предавач на медицинското училиште на Универзитетот во Ексетер и експерт за долгорочен ковид, рече дека не се знае многу за феноменот.

„Веруваме дека долгорочниот ковид кај многу луѓе е предизвикан од фактот што вирусот целосно не го напуштил телото“, вели тој.

Ова е причината зошто луѓето остануваат во маѓепсан круг на „болести слични на грип“.

Повеќе од два милиони луѓе имале долгорочни симптоми на ковид, покажуваат бројките на британската влада, а околу 330.000 луѓе велат дека нивните дневни активности се ограничени.

Кетрин отвори веб-страница „GoFundMe“ за да собере 20.000 фунти за да плати приватен специјалистички третман за Хејден.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
ПАДНА ОДЛУКА: Ново значително поевтинување на бензинот и дизелот, ова се новите цени

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,48 % во… Прочитај повеќе

Ковачевски: Мицкоски секое утро прво проверува на телефонот што кажал Апасиев

Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски смета дека е изводливо до 2030 година земјата да стане полноправна членка на ЕУ. Тој од трибината „Силно и одлучно кон иднината“ од Велес кажа… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе