Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СветТОП ВЕСТИ

Северна Кореја истрела нова интерконтинентална балистичка ракета, која може да стигне до САД

Северна Кореја истрела интерконтинентална балистичка ракета (ИЦБМ) која слета на само околу 200 километри од Јапонија, со доволен дострел да стигне до копното на САД, изјавија за новинарите јапонските власти.

Лансирањето, што го пријавија јужнокорејски и јапонски официјални лица, дојде еден ден по лансирањето на балистичка ракета со краток дострел, при што Северна Кореја предупреди и најави „посилни воени одговори“ на зајакнувањето на американското регионално безбедносно присуство.

Нуклеарно вооружената земја изврши рекорден број тестови на својата ракетна програма оваа година, а според проценките на американскиот Стејт департмент, ова беше осми тест оваа година. ICBM е оружје со најдолг дострел на Северна Кореја, дизајнирано да носи нуклеарна боева глава до која било локација во САД.

Јапонскиот министер за одбрана Јасуказу Хамада рече дека најновата истрелана ракета може да лета до 15.000 километри, додека главниот секретар на кабинетот Хироказу Мацуно рече дека летала на височина од околу шест илјади километри со дострел од илјада километри, пред да слета во морето, околу 200 километри западно од островот Ошима во Хокаидо.

Лансирањето на интерконтинентална балистичка ракета наиде на итна осуда од Јапонија, Јужна Кореја и САД.