Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

САД воведоа санкции за повеќе од десет компании со седиште во Кина, Хонг Конг и ОАЕ

САД воведоа санкции за повеќе од десет компании со седиште во Кина, Хонг Конг и Обединетите Арапски Емирати.

Имено, Вашингтон ги обвинува дека овозможуваат продажба на ирански петрохемиски производи и нафтени деривати на клиенти во источна Азија.

Против шверцот на иранска нафта, новиот потег на САД доаѓа во време на застој во преговорите за заживување на иранскиот нуклеарен договор од 2015 година и се позаострени односи меѓу Западот и Исламската Република, каде граѓаните продолжуваат со антивладините протести.

Американското Министерство за финансии објави дека санкционирало 13 фирми за кои вели дека ја олесниле продажбата на ирански петрохемиски производи и нафтени деривати во вредност од стотици милиони долари на купувачи во Источна Азија во име на иранските компании под санкциите на САД, вклучително и Националната иранска нафтена компанија Компанијата и Trillions Petrochemical.

Оваа акција дополнително ги покажува сложените методи за затајување санкции што ги користи Иран за нелегална продажба на нафта и петрохемиски производи.

Заменик-секретарот за тероризам и финансиско разузнавање на Министерството за финансии рече дека САД ќе продолжат да применуваат санкции против оние актери кои ја олеснуваат таквата продажба.