Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСвет

Руски дезертер подготвен да сведочи за извршени злосторства во Украина

Војник од руската единица обвинет за воени злосторства во киевското предградие Буча рече дека е подготвен да сведочи пред меѓународниот суд додека чека азил во Шпанија.

Никита Чибрин изјави за „Гардијан“ дека слушнал „раширени гласини“ за колеги војници кои извршиле сексуално насилство и убивале цивили пред да ја напушти својата единица во јуни, четири месеци по инвазијата. Тој ги обвини своите колеги дека краделе машини за перење, електроника и други апарати од домовите во Украина.

Чибрин негира дека бил сведок на какво било пукање или негова вмешаност во наводни воени злосторства, тврдејќи дека бил ангажиран во „чистење и товарење“, и покрај тоа што изразил противење на војната од самиот почеток. Тој тврди дека никогаш не пукал со оружје додека бил во Украина.

„ Немам што да кријам“, изјави за „Гардијан“ Чибрин, кој е роден во источниот сибирски град Јакутск и ѝ се придружил на руската армија во летото 2021 година поради финансиски тешкотии.

Чибрин рече дека влегол во Украина преку белоруската граница со неговата единица, 64-та одделна гардиска моторизирана бригада, на првиот ден од инвазијата на 24 февруари.

Украина обвини дека членовите на 64-та бригада мачеле и убиле цивили во Буча и околните предградија на Киев, пред да бидат принудени да се повлечат кон крајот на март. Набргу потоа, претседателот Владимир Путин на бригадата ѝ ја додели почесната титула „Чувар“, пофалувајќи ја за „херојство и храброст“.

Чибрин рече дека неговата бригада го поминала првиот месец од инвазијата во селото Липивка западно од Киев и Буча и јужно од Андријевка. 64-та бригада беше обвинета дека за тоа време пукала во цивили во Буча и Андријевка.

Тој тврди дека неговите команданти му го одзеле чинот и го отстраниле од бојното поле, откако тој изразил противење на инвазијата.

Чибрин, исто така, објасни дека дезертирал на 16 јуни, криејќи се во камион кој се враќал во Русија за снабдување со храна.